1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Zenith ZCS4582W
Static Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£249
Save £80
Was £329
Service that goes further
- Product code: ZCS4582W
- Net Capacity - Fridge 167 Litres/Freezer 119 Litres
- Adjustable Thermostat
- Clear Freezer Fronts
- Manual Defrost-Freezer will need to be manually defrosted to remove the ice build-up
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1824 x 540 x 575
Energy
Rating
| Type | Static Fridge Freezer |
| Brand | Zenith |
| Model | ZCS4582W |
| EAN: | 8690842609756 |
| Adjustable Thermostat | |
| Clear Freezer Fronts | |
| Manual Defrost-Freezer Will Need To Be Manually Defrosted To Remove The Ice Build-Up | |
| Large Salad Crisper | |
| Full Width Commodity Racks |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | Integrated flush handles |
| Flame-retardant back | Yes |
| Total net capacity | 286 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 167 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Static |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 119 L |
| Freezing capacity | 5.4 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Freezer temperature rise (max) | 15 °C/h |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 240.54 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 1824 mm |
| Weight | 57 kg |
| Package tare weight | 3.33 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 61 kg |
1 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.