2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi PAC EM93K.1
Portable Air Conditioner, Vented, White
£649
Free Delivery
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 0151457014
- Functions - Cooling, Dehumidifying, Ventilating
- Room Size (m²) - 38
- This Product Requires Venting Outside
- Powerful BTU/H 10,5001 (2.6 kW2) cooling capacity for rooms up to 90 m3
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 700 x 425 x 345
| Type | Portable Air Conditioner |
| Brand | DeLonghi |
| Model | PAC EM93K.1 |
| Also known as: | 0151457014, PAC EM93K1 |
| EAN: | 8004399020665 |
| Powerful BTU/H 10,5001 (2.6 kW2) cooling capacity for rooms up to 90 m3 | |
| Fan function with 3 speed settings | |
| Dehumidifying function up to 50 l/24 hours | |
| 24 hour electronic timer and thermostat | |
| Window kit included for easy installation | |
| Handles and castors for effortless transportation |
| Type | Monobloc mobile air conditioner |
| Air conditioner functions | Cooling, Dehumidifying, Ventilating |
| Cooling capacity (max) | 10500 BTU/h |
| Cooling capacity in watts (nominal) | 2600 W |
| Cooling energy efficiency (EER, W/W) | 2.6 |
| Dehumidifier function | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 63 dB |
| Airflow (low speed) | 340 m³/h |
| Airflow (high speed) | 400 m³/h |
| Suitable for room area up to | 38 m² |
| Suitable for room volume up to | 90 m³ |
| Air filter | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Timer duration (maximum) | 24 h |
| Global warming potential | 3 |
| Technology | Air - air |
| Energy efficiency class (cooling) | A |
| Hourly energy consumption (cooling) | 1 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Product colour | White |
| Width | 425 mm |
| Depth | 345 mm |
| Height | 700 mm |
| Weight | 31.5 kg |
| Manual | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 23rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £216.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.