2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi Pinguino PAC EL110ERF
Air Conditioner - 11000 BTUs, White, A Rated
£799
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 0151462012
- Functions - Cooling, Dehumidifying, Ventilating
- This Product Requires Venting Outside
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 750 x 449 x 395
Energy
Rating
| Type | Air Conditioner - 11000 BTUs |
| Brand | DeLonghi |
| Model | Pinguino PAC EL110ERF |
| Also known as: | 0151462012, PAC EL110ERF |
| EAN: | 8004399024434 |
| Air conditioner functions | Cooling, Dehumidifying, Ventilating |
| Cooling capacity (max) | 11000 BTU/h |
| Variable power | Yes |
| Cooling capacity in watts (max) | 2900 W |
| Cooling energy efficiency (EER, W/W) | 3.1 |
| Built-in fan | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 63 dB |
| Airflow (low speed) | 250 m³/h |
| Airflow (medium speed) | 310 m³/h |
| Airflow (high speed) | 350 m³/h |
| Suitable for room volume up to | 110 m³ |
| Hose diameter | 130 mm |
| Refrigerating medium | R290 |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Remotely operated | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Energy efficiency class (cooling) | A+ |
| Hourly energy consumption (cooling) | 0.9 kWh |
| Connected load | 950 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Width | 449 mm |
| Depth | 395 mm |
| Height | 750 mm |
| Weight | 30 kg |
| Package width | 475 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 36.4 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £266.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.