Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA HG6251SS
58cm 4 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£179
Save £20
Was £199
£185 with delivery
- Product code: 1190775
- Front control
- Enamel pan supports
- Wok burner
- Electrical Connection - Plug In (no plug supplied)
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 43 x 580 x 500
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | CDA |
| Model | HG6251SS |
| Also known as: | 1190775 |
| EAN: | 5055833406609 |
| Front control | |
| Enamel pan supports | |
| Wok burner | |
| Flame failure safety device included | |
| Automatic ignition |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 580 mm |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Wok |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Left front |
| Wok burner power | 3800 W |
| Pan support material | Enamelled |
| Regular cooking zone | 1000 W |
| Large cooking zone | 1750 W |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top right |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| Connected load (electric) | 1100 W |
| Connected load (gas) | 8300 W |
| Current | 3 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 580 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 43 mm |
| Installation compartment width | 557 mm |
| Installation compartment depth | 477 mm |
| Installation compartment height | 43 mm |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £59.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.