Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HGE64200SM 3000
59cm 4 Burner Gas Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HGE64200SM
- Up to 20% more power and speed
- Integrated Ignition - quick access to powerful heat for cooking
- Design aligned with your style - This hob works great and looks even better
- Power Plug - Yes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 40 x 594 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HGE64200SM 3000 |
| Also known as: | HGE64200SM |
| EAN: | 7333394049090 |
| Up to 20% more power and speed - A Speed Burner gas hob is 20% faster, helping you apply the right heat for flawless taste. The burners allow you to regulate speed, so your wok or pasta always gets exactly the heat it needs. No more. No less | |
| Integrated Ignition - quick access to powerful heat for cooking - With Integrated Ignition, all you have to do is gently turn and press the knob, to effortlessly and comfortably spark a flame from the hob | |
| Design aligned with your style - This hob works great and looks even better. Its stunning design allows it to align with any stylish, contemporary kitchen |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 1 power | 1900 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 3 power | 1900 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 54 mm |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Pan support material | Cast iron |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front right |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (gas) | 7700 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug | Yes |
| Width | 594 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Height above worktop | 8 mm |
| Worktop thickness (min) | 28 mm |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 10.8 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.