Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA FWC604SS
Wine Cooler, Stainless Steel, G Rated
Service that goes further
- Product code: 1194209
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 46
- Dual temperature storage zones
- Black plinth
- UV-protective smoked toughened glass door
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 595 x 615
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | CDA |
| Model | FWC604SS |
| Also known as: | 1194209 |
| EAN: | 5055833404698 |
| Dual temperature storage zones | |
| Black plinth | |
| UV-protective smoked toughened glass door | |
| Wooden slide-out shelves: 5 | |
| Temperature memory function | |
| Electronic temperature control | |
| Integral Heater | |
| LED interior lighting | |
| Height adjustable plinth section | |
| Over temperature alarm | |
| Reversible door |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Stainless steel |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Handle colour | Stainless steel |
| Shelves material | Wood |
| Reversible doors | Yes |
| Ultraviolet (UV) protection | Yes |
| Bottles capacity | 46 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 2 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 20 °C |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Temperature range (zone 2) | 5 - 20 °C |
| Wine cooler net capacity | 125 L |
| Refrigerating medium | R600a |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Lamp type | LED |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 144 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 615 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 44.5 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 48.5 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.