Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA FWC881BL
Wine Cooler, Black, G Rated
Service that goes further
- Product code: 1194211
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 117
- Electronic temperature control
- Temperature memory function
- Digital display
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1850 x 595 x 575
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | CDA |
| Model | FWC881BL/3 |
| Also known as: | 1194211, FWC881BL, FWC881BL3 |
| EAN: | 5055833410378 |
| Capacity 117 bottles | |
| Electronic temperature control | |
| Temperature memory function | |
| Digital display | |
| Dual temperature zones | |
| Temperature range in top zone: 5 - 20C | |
| Temperature range in bottom zone: 5 - 20C | |
| Capacity in top zone: 55 bottles | |
| Capacity in bottom zone: 62 bottles | |
| 14 wooden slide-out shelves | |
| Door open alarm | |
| High temperature alarm | |
| LED interior lighting | |
| Humidifier to maintain 50-80% RH | |
| Integral heater | |
| Net capacity 338 litres | |
| Triple glazed reversible door | |
| Toughened UV protected smoked door glass | |
| Height adjustable feet | |
| Black plinth | |
| Dimensions: h1850 x w595 x d580mm (excluding handle) |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 14 shelves |
| Product colour | Black |
| Door colour | Black |
| Handle colour | Black |
| Handle material | Metal |
| Door material | Glass |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Ultraviolet (UV) protection | Yes |
| Glass type | Anti UV |
| Bottle rack | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Bottles capacity | 117 bottle(s) |
| Number of temperature zones | 2 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Wine cooler net capacity | 338 L |
| Total net capacity | 338 L |
| Thermostat | Yes |
| Temperature (max) | 20 °C |
| Direct cooling | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 187 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 1850 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 1920 mm |
| Package weight | 9.6 kg |
| Country of origin | China |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £50 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.