10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr WKEes553
Integrated Wine Cooler, Stainless Steel, G Rated
Retail Price
£1,569
Free Delivery
Spread the cost:
£130.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 7-28 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.59 p/m
Flexible Finance Options
£130.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: WKEes553
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 18
- LCD display with digital temperature display
- LED light
- Activated charcoal filter
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 591 x 522
Energy
Rating
| Type | Integrated Wine Cooler |
| Brand | Liebherr |
| Model | WKEes553 |
| EAN: | 9005382114155 |
| LCD display with digital temperature display | |
| LED light | |
| Activated charcoal filter |
| Appliance placement | Built-in |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Product colour | Stainless steel |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Bottles capacity | 18 bottle(s) |
| Number of temperature zones | 1 |
| Climate class | SN |
| Noise level | 35 dB |
| Total net capacity | 47 L |
| Filtering | Yes |
| Interior light | Yes |
| Locking | Yes |
| Annual energy consumption | 130 kWh |
| Energy usage | 0.356 kWh/24h |
| Width | 591 mm |
| Depth | 522 mm |
| Height | 455 mm |
| Weight | 31 kg |
| Package weight | 33 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 7-28 days
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.