Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CRI621
Built-In Larder Fridge, Sliding Hinge, E Rated
£499
Save £30
Was £529
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 1194400
- Net Capacity - Fridge 294 Litres
- Full height integrated larder fridge
- LED interior lighting
- Height adjustable front feet
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | CDA |
| Model | CRI621 |
| Also known as: | 1194400 |
| EAN: | 5055833409587 |
| Full height integrated larder fridge | |
| LED interior lighting | |
| Height adjustable front feet | |
| Reversible door | |
| Sliding furniture fixings |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Reversible doors | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Door balconies material | Plastic |
| Bottle rack | Yes |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | Silver frame |
| Fridge net capacity | 294 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.5 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 112 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.5 A |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 51.5 kg |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 577 mm |
| Package height | 1834 mm |
| Package weight | 54.5 kg |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £166.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.