Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CFWC304SS
Wine Cooler
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 1194430
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 19
- wooden slide out shelves
- electronic temperature control
- double glazed
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 825 x 295 x 570
G
Energy
Rating
The CFWC304SS is a 30cm freestanding wine cooler in stainless steel. This appliance provides great capability within a stylish exterior. It comes with wooden slide out shelves with the capacity to hold 19 bottles. Features include an electronic temperature control and an over temperature alarm, which will help to keep wine in the perfect conditions
| Type | Wine Cooler |
| Brand | CDA |
| Model | CFWC304SS |
| Also known as: | 1194430 |
| EAN: | 5055833408689 |
| wooden slide out shelves | |
| electronic temperature control | |
| double glazed | |
| white LED interior lighting | |
| over temperature alarm | |
| display light function | |
| height adjustable plinth |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Door colour | Stainless steel |
| Reversible doors | Yes |
| Bottles capacity | 19 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 1 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 20 °C |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Wine cooler net capacity | 58 L |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 1.83 m |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 128 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 295 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 825 mm |
| Weight | 27.4 kg |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 635 mm |
| Package height | 855 mm |
| Package weight | 29.9 kg |
| Country of origin | China |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
Loading
You've added an item to your basket.