Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA SCGO30SS
30cm Domino Hob, Stainless Steel
£79
£85 with delivery
- Product code: 1195675
- Controls - Rotary
- Two gas cooking zones
- Front-mounted rotary controls
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 85 x 297 x 515
| Type | Domino Hob |
| Brand | CDA |
| Model | SCGO30SS |
| Also known as: | 1195675 |
| EAN: | 5055833411238 |
| Two gas cooking zones | |
| Front-mounted rotary controls | |
| Auto-ignition for easy start-up | |
| Flame failure safety device | |
| Stainless steel finish |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 290 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 2 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 2 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Central front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 75 mm |
| Cooking zone 1 power | 1.75 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Square |
| Cooking zone 2 position | Central rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 96 mm |
| Cooking zone 2 power | 3 W |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Black |
| Pan support material | Enamelled |
| Housing material | Stainless steel |
| Finish type | Brushed steel |
| Domino | Yes |
| Safety valve | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Clock type | Not applicable |
| Timer type | Not applicable |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Knob ignition |
| Flame failure device | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Grill type | Not applicable |
| Connected load (electric) | 1.1 W |
| Connected load (gas) | 4750 W |
| Power plug type | Type G |
| Gas type | NG + LPG (Propane/Butane) |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Width | 297 mm |
| Depth | 515 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Worktop thickness (min) | 20 mm |
| Cord length | 1 m |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 575 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 5.2 kg |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £26.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.