2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KFN 4397 CD el el (silver
No Frost Fridge Freezer, 70/30, C Rated
£1,337
Save £242
Was £1,579
Service that goes further
- Product code: 12361930
- Net Capacity - Fridge 218 Litres/Freezer 103 Litres
- Professional storage - fresher for longer withPerfectFresh Pro
- No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost
- Clever networking opens up new possibilities -Miele@home
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2015 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Miele |
| Model | KFN 4397 CD el el (silver |
| Also known as: | 12361930 |
| EAN: | 4002516711728 |
| Professional storage - fresher for longer withPerfectFresh Pro | |
| No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost | |
| Clever networking opens up new possibilities -Miele@home | |
| No visible build-up of condensation thanks todry back wall | |
| Uniform temperature distribution inside the appliance -DynaCool |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Child lock | Yes |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Total net capacity | 321 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Icemaker | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Number of temperature zones | 3 |
| Fridge net capacity | 218 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Bottle rack | Yes |
| Ventilation | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 20 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 181 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy usage | 0.5 kWh/24h |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 2015 mm |
| Weight | 78.3 kg |
| Miele technologies (food storage) | DynaCool, NoFrost |
| Package width | 772 mm |
| Package depth | 625 mm |
| Package height | 2087 mm |
| Package weight | 84 kg |
| Electronic control | Yes |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


Loading
You've added an item to your basket.