2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele Guard S1
Cylinder Vacuum Cleaner, Nordic Blue
£159
Save £40
Was £199
£165 with delivery
- Product code: 12652890
- Bin Capacity (Litres) - 3.5
- Container Type - Dust bag
- Weight - 5.7 kg
- Cable Length (m) - 7.5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxW) (mm) - 230 x 425

| Type | Cylinder Vacuum Cleaner, Nordic Blue |
| Brand | Miele |
| Model | GUARDS1BLUE |
| Also known as: | 12652890, Guard S1 |
| EAN: | 4002516833741 |
| ComfortFit: developed for the highest hygiene standards | |
| Ergonomic handle: for comfortable handling | |
| 99.99 % dust retention capacity with AirClean filter | |
| Durable: tested for the equivalent of 20 years use | |
| 10 m operating radius: effortless cleaning of larger areas | |
| Easy handlingthanks to lightweight and compact design | |
| Height-adjustable EasySlide telescopic tube | |
| Manufactured with great care byMiele & Cie. KG |
| Maximum input power | 890 W |
| Type | Cylinder vacuum |
| Dust container type | Dust bag |
| Dust capacity | 3.5 L |
| Product colour | Blue |
| Tube type | Telescopic |
| Flexible hose | Yes |
| Extra-long hose | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Exhaust filter | AirClean filter |
| Vacuum air filtering | Air-clean |
| Proper use | Home |
| Noise level | 76 dB |
| Motor protection filter | Yes |
| Operating radius | 10 m |
| Dust container full indicator | Yes |
| Cord length | 7.5 m |
| Automatic cord rewinder | Yes |
| Park/storage assist | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Handles quantity | 1 |
| Handle type | Standard handle |
| Control type | Rotary |
| Miele technologies (floor care) | Universal Floorhead |
| Width | 425 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Vacuum brushes included | Dusting brush |
| Crevice tool | Yes |
| Upholstery nozzle included | Yes |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £53 with a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.