2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Rangemaster UHDF100SS
100cm Chimney Cooker Hood Flat Stainless Steel, B Rated
Retail Price
£589
Free Delivery
Spread the cost:
£49.09 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 134700
- Extraction Rate (m³/h) - 610
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Up to 610m3/h, 710m3/h on boost mode
- Includes carbon filter
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 600-1060 x 1000 x 450
Energy
Rating
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | UHDF100SS Flat Stainless Steel |
| Also known as: | 134700, UHDF100SS |
| EAN: | 5028683134701 |
| Up to 610m3/h, 710m3/h on boost mode | |
| Includes carbon filter | |
| Push button controls | |
| Available in 90cm, 100cm and 110cm options |
| Maximum extraction power | 610 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Boost position air extraction power | 710 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 50 dB |
| Noise level (medium speed) | 59 dB |
| Noise level (high speed) | 66 dB |
| Noise level (intensive speed) | 69 dB |
| Pressure (Pa) | 540 |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter (min) | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Metal/Charcoal |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Colour temperature | 3000 K |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 73.1 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 130 W |
| Motor power | 250 W |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 63.9 |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (min) | 600 mm |
| Height (max) | 1060 mm |
| Chimney height | 470 mm |
| Weight | 16.3 kg |
| Package width | 1272 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 603 mm |
| Package weight | 21.8 kg |
| Country of origin | Turkey |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.