25
Month
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura J8 Twin Diamond Black
Coffee Machine
£1,767
Save £332
Was £2,099
Free Delivery
Spread the cost:
£147.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 15659
- Capacity (litres) - 1.9
- Sweet Foam Function
- Intelligent preheating
- Active bean monitoring
- Warranty - 25 month Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 360 x 310 x 446
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | J8 Twin Diamond Black |
| Also known as: | 15659 |
| EAN: | 7610917156597 |
| Sweet Foam Function | |
| Intelligent preheating | |
| Active bean monitoring | |
| JURA Cockpit with maintenance status display | |
| Wi-Fi connection to home network |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 1.9 L |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Number of grinders | 2 pc(s) |
| Grinder type | Stainless steel grinder |
| Grinder capacity | 180 g |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 340 g |
| Coffee beans container 2 capacity | 180 g |
| Ground coffee container capacity | 16 cups |
| Number of coffee strength settings | 8 |
| Variable brewing chamber | Yes |
| Brewing chamber range | 5 - 16 g |
| Built-in milk frother | Yes |
| Adjustable milk quantity | Yes |
| Milk adding type | Automatic |
| Number of spouts | 2 |
| Adjustable coffee spout height range | 66 - 112 mm |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Fast heat | Yes |
| Preheat function | Yes |
| Rinsing function | Yes |
| Water filter | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Adjustable water quantity | Yes |
| Automatic flow stop | Yes |
| Programmable | Yes |
| Anti-scale system | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Milk system cleaning program | Yes |
| Country of origin | Switzerland |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 31 |
| Coffee making | Yes |
| Americano making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Tea making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | ABS synthetics |
| Display type | LED |
| Colour display | Yes |
| Empty tank detector | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Cord length | 1.1 m |
| Indication light | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Wireless ready | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Lid type | Detachable lid |
| Easy to clean | Yes |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Current | 10 A |
| Energy saving mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Programmable auto power off | Yes |
| Width | 310 mm |
| Depth | 446 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 11.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package dimensions (WxDxH) | 360 x 500 x 400 mm |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 12 kg |
| Package dimensions (LxWxH) | 360 x 500 x 400 mm |
| Brand specific technologies | 3D brewing technology, Coffee Eye, P.A.G.3+, Panorama Coffee Panel, Pulse Extraction Process (P.E.P.), Sweet Foam Function |
| Built-in coffee tamper | Yes |
| Built-in pressure gauge | Yes |
| Built-in thermometer | Yes |
| Double coffee bean container | Yes |
| Automatic coffee grinding | Yes |
25 month warranty for all domestic machines, if the product is used in a commercial environment the warranty is reduced to 12 months.Complete and return the warranty registration card that is included in the packaging to receive a free bag of coffee from Jura.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
25
Month
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£10.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £589 with a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.