5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Front panel displayed example only
Fisher & Paykel RB60V18M
Frost Free Integrated Fridge Freezer, Fixed Hinge, 60/40, E Rated
£1,395
Free Delivery
Spread the cost:
£116.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 26035
- Net Capacity - Fridge 163 Litres/Freezer 62 Litres
- ActiveSmart™ technology helps keep food fresher for longer by constantly maintaining the ideal temperature
- Choose a left or right hinge to suit your kitchen's layout
- Customise with your own kitchen cabinetry
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1773 x 600 x 540

Energy
Rating
| Type | Frost Free Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Model | RB60V18M |
| Also known as: | 26035 |
| EAN: | 9415112239759 |
| ActiveSmart™ technology helps keep food fresher for longer by constantly maintaining the ideal temperature | |
| Choose a left or right hinge to suit your kitchen's layout | |
| Customise with your own kitchen cabinetry | |
| Spacious bottom freezer with easy-slide internal drawers to separate storage |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Shelves material | Glass |
| Total gross capacity | 266 L |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 163 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 2 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 62 L |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Annual energy consumption | 237 kWh |
| AC input voltage | 230 V |
| Width | 600 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 1773 mm |
| Weight | 71 kg |
| Package width | 603 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 1851 mm |
| Package weight | 77 kg |
5 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £465 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.