Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CSW 4106TE/1-80
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 31010956
- Capacity (kg) - Wash 10/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Smart check-up
- My Statistics
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 580 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Candy |
| Model | CSW 4106TE/1-80 |
| Also known as: | 31010956 |
| EAN: | 8059019011950 |
| Smart check-up | |
| My Statistics | |
| E Class | |
| Smart Touch Technology for the easiest washing experience ever | |
| Start delay | |
| Rapid programmes |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | White |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Motor type | Brush |
| Water fill | Cold |
| Certification | Woolmark |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Washing programs | Cold, Cotton, Eco, Hand/wool, Quick, Synthetics, Timed, Spin/drain, Delicate/silk |
| Drying programs | Auto, Wool, Timed, Iron dry, Cupboard dry |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | D |
| Noise level (wash) | 60 dB |
| Noise level (spin) | 81 dB |
| Noise level (drying) | 61 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 239 min |
| Cycle time (quick washing program) | 14 min |
| Cycle time washing & drying | 470 min |
| Number of washing programs | 14 |
| Number of drying programs | 3 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 24 h |
| Non-stop wash & dry | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Stain remover option | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | E |
| Energy efficiency class (washing & drying) | E |
| Water consumption washing per cycle | 51 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 90 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 86 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 377 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 1.3 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 6.8 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Type G |
| Locking | Yes |
| Country of origin | China |
| Washing class | A |
| Annual energy consumption washing | 260 kWh |
| Annual water consumption washing | 12000 L |
| Annual energy consumption washing & drying | 1360 kWh |
| Annual water consumption washing & drying | 28000 L |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Depth | 580 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 65 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 67 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
SMART CHECK-UP
GIVE LONG LIFE TO YOUR WASHER DRYER - The Smart check-up function provides a simplified management for longer efficiency. It tells you about the conditions of your appliance by monitoring the health status. In case of error or malfunctioning, the smart guide helps you to identify the solution by yourself.
MY STATISTICS
Thanks to My Statistics you can control your most frequently used programs and learn how to optimize your washing habits.
E CLASS
This washer dryer, using the washing cycle only, is in E class. In compliance with the New Energy Label and comparing with the G class, reduces consumption for at leat 13%, saving energy, money and protecting the environment.
SMART TOUCH
Candy washing machines come with Smart Touch connected technology. Depending on the product, it can enrich it with additional functions, give you useful tips to improve your experience with your appliance and guide you through troubleshooting, directly from your smartphone.
* Interaction only possible with Android smartphones equipped with NFC technology.
START DELAY
With a delay start the laundry will be ready just when you want it. It allows you to programme the start of the washing cycle with a maximum delay of 24 hours. No more worries of unpleasant odours created by wet laundry that has been left inside the machine.
Save time with rapid programmes
The best combination of time and performance. Candy washing machines allow you to choose between no fewer than four cycles that are less than an hour long yet 100% effective.
KILO DETECTOR
Our machines minimise the amount of electricity used, reducing waste. The sensitive weight sensors detect the size of the load and automatically adjust the amount of water and electricity used. With our machines, a half-load can require up to 70% less water, time and electricity!
SIMPLIFY YOUR LIFE - HINTS AND TIPS
When using the Simply-Fi App you have access to numerous Hints and Tips on how best to wash your garments. It will also advise the best programmes to use to help you save time and money whilst getting perfectly clean laundry.
DOWNLOAD THE BEST CYCLE FOR YOUR LIFESTYL
Smart Cycles function allows you to download the best cycle for your lifestyle and provides additional programs to find the best cycle to take care of your clothes.
KEEP EVERYTHING UNDER CONTROL
Thanks to My Statistics you can control your most frequently used programs and learn how to optimize your washing habits.
SMART CHECK-UP
The Smart check-up function provides a simplified management for longer efficiency. It tells you about the conditions of your appliance by monitoring the health status. In case of error or malfunctioning, the smart guide helps you to identify the solution by yourself.

Loading
You've added an item to your basket.