10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover NDEH9A3TCBER80/N
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, Grey, A+++ Rated
£419
Free Delivery
- Product code: 31102764
- Capacity (kg) - 9
- Scan to Care
- Long-lasting durability
- Eco-Friendly machine
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 585 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | NDEH9A3TCBER80/N |
| Also known as: | 31102764, NDEH9A3TCBER80N |
| EAN: | 8059019080345 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Scan to Care | |
| Long-lasting durability | |
| Eco-Friendly machine | |
| Acquavision | |
| Four Dryness Levels | |
| Active Dry |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Anthracite |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door colour | Graphite |
| Drum volume | 125 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Galvanized |
| Inverter technology | Yes |
| Certification | Woolmark |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | A |
| Drying programs | Blouse/shirt, Eco, Sport, Synthetics, White clothes, Wool |
| Cycle time | 220 min |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 16 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 0.87 kWh |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Energy consumption | 1.59 kWh |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Type G |
| Hoover technologies (clothes care) | AquaVision, Inverter motor, Scan to Care, Wi-Fi and Bluetooth, hOn app |
| Depth | 585 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 43.8 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 45.3 kg |
| Water reservoir location | Door |
FORGET WASHING LABELS
Just take a picture of your garments' labels and the hOn App will automatically recognize the drying information and suggest you the right cycle to get the best result.
LONG-LASTING DURABILITY
Make your tumble dryer last for longer thanks to continuous health monitoring via hOn App. Receive useful notifications when maintenance is due. Discover specific maintenance activities thanks to the step-by-step guide and easily run software remote updates, with no need for technical assistance
ECO FRIENDLY MACHINE
H-DRY 500 is best in class in the drying performance and it also takes care of the environment. With Heat Pump Technology and the new gas used in the compressor, we reached the incredible result of reducing the Environmental impact by 30 times and the GWP* (Global Warming Potential) from 100 to 3,4.
GWP is a measure of how much heat a greenhouse gas traps in the atmosphere up to a specific time horizon, relative to carbon dioxide.
REUSE THE WATER, CLEVERLY
The new design of Aquavision enables you to always see the level of water. It is easy to remove and replace into the dryer, and it's a unique system created by Hoover.
FOUR DRYING LEVELS
All the Hoover tumble dryers come with four dryness options: Ready to Iron to leave a small amount of moisture in your garments and make ironing easier. Dry Hanger, for garments ready to hang up. Dry Wardrobe for ready-to-store garments. Extra Dry, for completely dry garments.
ACTIVE DRY
H-DRY 500 is equipped with the Active Dry function, specifically designed with the aim to fulfil your need of refreshing garments. It removes bad smells, germs, spores and bacteria in a natural way and gently takes care of your clothes, guaranteeing excellent results in a very short time. In 20 minutes, your clothes will be ready. It is the ideal programme for sanitizing personal and baby clothes, ensuring the best hygiene and care for your family.
AUTO CARE CYCLE
The Auto Care programe is capable of automatically adapting the drying action to the load quantity and type to give the best results without any worries.
COMPLETE SET OF 9 CARE CYCLES
H-DRY 500 is a unique machine that offers a complete set of 9 Care Cycles, allowing to keep all your favourite clothes in perfect condition for longer and without any effort
DEDICATED CARE & HYGIENE
Choose from over 40 additional cycles available via hOn App and customise them according to your needs to get perfect results. You will also be able to save your favourite programs, access a world of information and suggestions and receive end-of-cycle notification to keep everything under control.
ENHANCE YOUR DRYERS PERFORMANCE
Get the best drying results thanks to the hOn App. Access extra functions and specific programs designed for your needs and improve your dryer's performance and efficiency. With the remote multi-control you will also be able to manage your appliance wherever you are via your smartphone or smart speakers such as Google Home and Amazon Alexa.
hOn App - Wi-Fi Connected
Enhance your drying performance with the new hOn App and access a world of exclusive extra contents: Download additional cycles, receive End of Cycle notification, check drying hints and tips. You can also check real-time consumption and usage. Easy to connect, easy to use.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £139.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.