10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CSE H8ELE-80
Heat Pump Tumble Dryer, 8kg, White, A+ Rated
£329.99
- Product code: 31102836
- Capacity (kg) - 8
- Save time and energy
- Reduce creases - Iron in half the time thanks to the Super Easy Iron function
- The best comfort and performance with the Candy dryers
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 585 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Candy |
| Model | CSE H8ELE-80 |
| Also known as: | 31102836, CSE H8ELE80 |
| EAN: | 8059019091037 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Save time and energy - Candy technology permits simultaneous use of the dryer and the washing machine or other appliances,without the risk of overcharging the power. No limits to save time and energy at home. | |
| Reduce creases - Iron in half the time thanks to the Super Easy Iron function. A smart sensor detects the right level of moisture and a special alternating drum motion reduce wrinkles and tangles | |
| The best comfort and performance with the Candy dryers - The Candy dryer has the solution for your most comfortable laundry. With the door 3.5cm higher than standard models, you no longer have to reach down to put laundry in and out of your tumble dryer. | |
| Great comfort at hand - EasyCase is an easily removable case in the dryer door which collects water used in the drying cycle so it can be reused for another purpose, such as ironing or watering the plants. This unique accessory features ergonomic shape and an improved structure to make it easier to handle, remove and carry wherever you want. | |
| Save energy and money - Candy cares about the environment and about your pocketbook. You can dry even a small load of laundry, anything from 1 kg up to the maximum load, without wasting energy and with optimal protection for your clothes. Candy has come up with the perfect solution for you: Kilo Detector, a function allowing savings of up to 70% on energy , time and money with special weight sensors that stop the cycle automatically when the desired degree of dryness is reached. | |
| Your woollens are in good hands - Your new tumble-dryer knows how to handle your wollens, with temperature control and special drum movement. This means you neednt fear damaging your most delicate items: simply set the wool programme, approved by Woolmark, and the dryer will prevent pilling by limiting friction among garments and carefully controlling temperature. | |
| IMPROVE THE LIFE AND FUNCTIONALITY OF YOUR DRYER - Receive useful tips to get a perfect laundry and check the status of the drying cycles every time you need! Thanks to the NFC* technology, you can control all the activities of your dryer directly from your smartphone. You can also access to several functions, such as additional cycles for every needs, or smart check up, with just a few clicks on your smartphone. (* only compatible with Android smartphones equipped with NFC technology.) |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | White |
| Door hinge | Left |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | White |
| Drum volume | 125 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Galvanized |
| Rated capacity | 8 kg |
| Condensation efficiency class (old) | B |
| Noise level | 67 dB |
| Number of drying programs | 16 |
| Half-load | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Child lock | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | Candy simply-Fi |
| Energy consumption | 2.4 kWh |
| Annual energy consumption | 295 kWh |
| Heat source | Electric |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 585 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 38.1 kg |
| Height with worktop | 850 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 39.7 kg |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £110 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.