10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CBD 485D13-80
Integrated Washer Dryer, 8kg/5kg, White, E Rated
£429.99
Service that goes further
- Product code: 31801239
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- E/C Class
- Rapid programmes
- Wool/Delicates Programme
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 596 x 545
Energy
Rating
| Type | Integrated Washer Dryer |
| Brand | Candy |
| Model | CBD 485D13-80 |
| Also known as: | 31801239, CBD 485D1380 |
| EAN: | 8059019113333 |
| E/C Class | |
| Rapid programmes | |
| Wool/Delicates Programme | |
| Kilo Detector | |
| Start delay | |
| Sensor Drying |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Built-in |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | White |
| Control type | Touch, Rotary |
| Drum material | Stainless steel |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Cotton, Cottons with pre-wash, Eco 40-60°C, Synthetics, Rinse, Spin/drain, Wool, Quick, Mix, Colour |
| Drying programs | Wool |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level (spin) | 77 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time washing & drying | 440 min |
| Number of washing programs | 13 |
| Number of drying programs | 3 |
| Drying system | Condensation |
| Adjustable temperature | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Self adjusting water level | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | C |
| Energy efficiency class (washing & drying) | E |
| Water consumption washing per cycle | 44 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 63 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 75 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 326 kWh |
| Depth | 545 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 64 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 570 mm |
| Installation compartment height | 830 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 875 mm |
| Package weight | 66 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.