10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier XF1C3TB1FW-80
Slimline Dishwasher, 8 Place Settings, White, C Rated
£399
Service that goes further
- Product code: 32002614
- Place Settings - 11
- Extra Dry
- Third basket
- AquaStop
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 448 x 605
Energy
Rating
| Type | Slimline Dishwasher |
| Brand | Haier |
| Model | XF1C3TB1FW-80 |
| Also known as: | 32002614, XF1C3TB1FW80 |
| EAN: | 6925777801404 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Extra Dry | |
| Third basket | |
| AquaStop | |
| Half Load | |
| Floor light |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Lower basket rack | Foldable |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Metal |
| Number of place settings | 11 place settings |
| Number of washing programs | 8 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 43 dB |
| Dishwashing programs | Auto, Eco, Intensive, Pre-wash, Prewash, Quick 29min, Quick 59min 65°C |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Condensation |
| Artificial Intelligence wash | Yes |
| Automatic programs | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Load sensor | Yes |
| Automatic load recognition | Yes |
| Number of spray zones | 3 |
| Rinse Plus function | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 63 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 448 mm |
| Depth | 605 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 40 kg |
| Height under worktop | 816 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 631 mm |
| Package height | 882 mm |
| Package weight | 42 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 448 x 605 x 846 mm |
| Drying class | C |
| Number of cycles | 8 |
| Quick wash | Yes |
| Annual energy consumption | 176.4 kWh |
| Annual water consumption | 2520 L |
| Gross weight | 42 kg |
| Country of origin | China, Turkey |
| Washing class | C |
| Net weight | 40 kg |
Top drying performance
If you need your dishes perfectly dried, you can select the ExtraDry option from the Haier I-Pro Shine display. The duration of the final rinse will be increased by 10 minutes and even glasses and plastic items will be drip-free by the end of the cycle.
Third Basket
The new Haier I-Pro Shine third basket is foldable and removable: features that help you easily make more space for glasses and large kitchenware. Moreover, your cutlery will always be well organised and secured thanks to the innovative grid and helpful symbols, a guide to easily find a place for your silverware and achieve the best cleaning results.
AquaStop
AquaStop is a device located on the supply tube that stops water flow if the tube deteriorates. In that case, a red dot will appear to alert the necessity to replace the tube.
A dishwasher that adapts to your needs
You don't have to worry anymore if you can't completely fill your dishwasher. If it is half full, just select the Half Load option: saving energy and water consumption up to 10%, without compromising on performance.
Keep all cycle information under control
Haier I-Pro Shine is equipped with a smart floor light that offers you all the needed information about the cycle's status, without opening the door.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.