2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG FFX52507ZW 5000 AirDry
Slimline Dishwasher, 10 Place Settings, White, E Rated
- Product code: FFX52507ZW
- Place Settings - 10
- Natural drying with fresh air
- Open the door to dry dishes
- Customisable space and convenient cleaning with MaxiFlex
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 446 x 615
Energy
Rating
| Type | Slimline Dishwasher |
| Brand | AEG |
| Model | FFX52507ZW 5000 AirDry |
| Also known as: | FFX52507ZW |
| EAN: | 7333394050614 |
| Natural drying with fresh air. For perfectly dry dishes - The 5000 AirDry Dishwasher maximises drying using natural airflow. The door automatically opens 10 cm in the final stage of the cycle, drying dishes naturally and effectively. Dishes dry 3x better than closed-door systems | |
| Open the door to dry dishes - AirDry delivers up to 3x better drying performance when compared to closed-door systems. The door automatically opens at the end of the drying phase and air is circulated inside the machine. Dishes emerge perfectly dry every time | |
| Customisable space and convenient cleaning with MaxiFlex - The MaxiFlex drawer is engineered to accommodate cutlery and utensils of many sizes, whether large or awkwardly shaped. Flexible dividers and maximised depth mean each load is customisable. Essentially every item is seamlessly loaded and cleaned in one go | |
| Water reaches every corner. With the Dual Spray Arms - Ensure maximum water coverage with two spray arms. The rotating sprinklers send water jets into every corner of both the lower and upper basket, for dishwashing results you can rely on | |
| Fast and efficient performance - This dishwasher gives you perfect performance - fast, thanks to its special half-hour program | |
| Rinse off your dishes when the dishwasher is not yet full - When your dishwasher is only half full, you may want to wait before you run a full cycle. The Rinse & Hold program quickly rinses partial loads of dirty dishes, minimising unpleasant smells and keeping bacteria at bay |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | 90min, 160min, Eco, Rinse & Hold |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | AirDry |
| Number of temperature settings | 3 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 3 h |
| Automatic door opening | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy consumption per cycle | 0.754 kWh |
| Connected load | 1950 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 446 mm |
| Depth | 615 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 36 kg |
| Installation compartment width | 450 mm |
| Installation compartment depth | 570 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 850 mm |
| AEG technologies (dish washing) | AirDry, MaxiFlex® Cutlery Drawer |
| Package width | 490 mm |
| Package depth | 685 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 37.4 kg |
| Country of origin | Poland |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.