10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CI 4C7L0W-80
Fully Integrated Dishwasher, 14 Place Settings, C Rated
Service that goes further
- Product code: 32901817
- Place Settings - 14
- Speed-Drive Inverter Motor
- Maxi TUB
- 49' Rapid
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 597 x 555
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Candy |
| Model | CI 4C7L0W-80 |
| Also known as: | 32901817, CI 4C7L0W80 |
| EAN: | 8059019094113 |
| Speed-Drive Inverter Motor - Candy Rapido' is powered by the new SPEED-DRIVE INVERTER, the most innovative and durable brushless motor, able to increase the cleaning performance while reducing the energy consumption | |
| Maxi TUB - The new Candy Rapido has the most spacious TUB in the market (in STD size), providing maximum space for your kitchenware, even the largest like: oven trays, cutting board, salad bowl | |
| 49' Rapid - The new Candy Rapido dishwasher is provided with the 49 minutes cycle, able to perfectly wash and dry a half load, cutting consumption | |
| Smart Door - The Smart door opening system can be selected on all the washing cycles of the new Candy Rapido'. During the drying phase, the door will automatically open a few centimeters, enabling the air to circulate within the dishwasher in order to allow the natural drying of the dishes. The duration of the selected cycle will change to allow optimization of temperatures used during the rinse phase and provides a significant reduction in energy consumption | |
| hOn and Snap&Wash - The new Candy Rapido' is smarter than ever, thanks to the hOn app connectivity. Just take pictures of the baskets. By automatic detection of the amount, the type, material and position of your dishes to: - Get advise how to optimize the loading - Get the proper, efficient and more rapid cycle for perfect results saving time and money | |
| C class - Thanks to the combination of the new innovative and high-performing Motor Inverter and its appositely created washing systems, your new dishwasher can reach up to C New Energy Class |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | White |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 2 |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Metal |
| Door hinge | Double movement |
| Self-balancing hinge | Yes |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 47 dB |
| Dishwashing programs | Eco 45°C, Intensive 75°C, Pre-wash, Quick 60°C, Universal 60°C |
| Temperature (max) | 75 °C |
| Cycle time | 237 min |
| Overflow protection | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 9 h |
| Half-load | Yes |
| Number of spray zones | 2 |
| Automatic door opening | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 10.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 74 kWh |
| Width | 597 mm |
| Depth | 555 mm |
| Height | 818 mm |
| Weight | 32.4 kg |
| Candy technologies (dish washing) | Automatic Door Opening, Eco Cycle, Height Adjustable Top Basket, Maxi Tub, Snap&Wash, Speed-Drive Inverter Motor, hOn app |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 629 mm |
| Package height | 873 mm |
| Package weight | 34.2 kg |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £5.99 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.