10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy FCI7D405X
Built-Under Electric Double Oven, Stainless Steel, A Rated
£349
Service that goes further
- Product code: 33703611
- Capacity (Usable Litres) - 37/37
- Electrical Connection - Hard-wired
- Embossed cavity
- Fan Oven
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 720 x 595 x 568
Energy
Rating
| Type | Built-Under Electric Double Oven |
| Brand | Candy |
| Model | FCI7D405X |
| Also known as: | 33703611 |
| EAN: | 8059019061528 |
| Embossed Cavity |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 40 L |
| Total oven power | 4200 W |
| Oven net capacity | 37 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven cooking method | Static |
| Bottom heating | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 4 |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 cooking method | Fan-assisted |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 37 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 2 |
| Baking tray 1 depth | 35 mm |
| Number of grids | 1 |
| Integrated clock | Yes |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.76 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 4400 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.8 |
| Energy consumption (standby) | 0.001 kWh |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.68 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Installation compartment width | 554 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 708 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 568 mm |
| Height | 720 mm |
| Weight | 39.3 kg |
| Installation compartment height (min) | 705 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 695 mm |
| Package height | 822 mm |
| Package weight | 42 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
Important Product Information: This is a built under Double Oven; it needs to be installed underneath a worktop.
Rack Supports
The rack supports are moulded and part of the cavity wall.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.