10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy OCGF12B
Built-in LPG Single Oven with Natural Gas Conversion Kit, Black, A+ Rated
Service that goes further
- Product code: 33703644
- Capacity (Usable Litres) - 54
- Electrical Connection - Power plug
- Mechanical Controls
- Side racks are positioned laterally in the interior wall of the oven and simplify the grids and trays insertion at different levels
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 524
Energy
Rating
| Type | Built-in LPG Single Oven with Natural Gas Conversion Kit |
| Brand | Candy |
| Model | OCGF12B |
| Also known as: | 33703644 |
| EAN: | 8059019068800 |
| Side racks are positioned laterally in the interior wall of the oven and simplify the grids and trays insertion at different levels |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Natural gas |
| Total oven(s) interior capacity | 54 L |
| Total oven power | 64 W |
| Oven net capacity | 52 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Top heating | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Top heating + Grill | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Grill type | Fixed rate grill |
| Conventional cooking | Yes |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front / Top front |
| Handle material | Stainless steel |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Door hinge | down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Number of grids | 2 |
| Capacity | 54 L |
| Timer type | Mechanical |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.22 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 1.3 kWh |
| Connected load | 64 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 74.5 |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 564 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 524 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 35 g |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 38 g |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £70.99 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.