10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CHW6BRX
60cm 4 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£109
- Product code: 33801973
- Wire grids
- Zones with different dimension
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 8 x 595 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Candy |
| Model | CHW6BRX |
| Also known as: | 33801973 |
| EAN: | 8016361966895 |
| Wire grids | |
| Zones with different dimension |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Simmer |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2500 W |
| Cooking zone 3 type | Simmer |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1750 W |
| Cooking zone 4 type | Simmer |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Pan support material | Enamelled steel |
| Thermocouple protection | Yes |
| Safety valve | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| Connected load (gas) | 7000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Gas type | Methane |
| Width | 595 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 6.9 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment height | 35 mm |
| Package width | 634 mm |
| Package depth | 556 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 8 kg |
Maximum flexibility
Zones with different dimension in order to cook with pan of different sizes with agility.
WIRE GRIDS
Really light and easy to remove in order to clean the plate.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.