10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CHW6LBB
60cm 4 Burner Gas Hob, Black
£129
£135 with delivery
- Product code: 33801977
- Wire grids
- Lateral knobs
- Zones with different dimension
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 43 x 595 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Candy |
| Model | CHW6LBB |
| Also known as: | 33801977 |
| EAN: | 8016361966932 |
| Wire Grids | |
| Lateral Knobs | |
| Zones With Different Dimension |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Simmer |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Right rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1750 W |
| Cooking zone 2 type | Simmer |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 2500 W |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Left front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 2500 W |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Knobs colour | Black |
| Pan support material | Enamelled steel |
| Thermocouple protection | Yes |
| Safety valve | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top right |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 7.24 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment height | 35 mm |
| Package width | 634 mm |
| Package depth | 556 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 7.67 kg |
WIRE GRIDS
Really light and easy to remove in order to clean the plate.
LATERAL KNOBS
Gas hobs with a lateral control panel that plays as a safety as well as a design role. Lateral knobs are more difficult for your child to potentially reach.
Maximum flexibility
Zones with different dimension in order to cook with pan of different sizes with agility.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £43 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.