10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CVW6BB
60cm 4 Burner Gas Hob, Black
£189
- Product code: 33802720
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 59 x 595 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Candy |
| Model | CVW6BB |
| Also known as: | 33802720 |
| EAN: | 8016361996939 |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 595 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Tempered glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2700 W |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1750 W |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front / Top front |
| Easy to clean | Yes |
| AC input voltage | 220 V |
| Width | 595 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 11.3 kg |
| Package weight | 12 kg |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.