10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CI642C/E1
59cm Induction Hob, Black
£199
Service that goes further
- Product code: 33802993
- Booster function
- Power Management
- Central Control User Interface
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 62 x 590 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Candy |
| Model | CI642C/E1 |
| Also known as: | 33802993, CI642CE1 |
| EAN: | 8059019033495 |
| Booster Function | |
| Power Management | |
| Central Control User Interface |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 590 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1300 W |
| Cooking zone 1 boost | 1500 W |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 2300 W |
| Cooking zone 2 boost | 2600 W |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 boost | 2000 W |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 boost | 2000 W |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Knobs colour | Nickel |
| Boost function | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 62 mm |
| Weight | 11 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 58 mm |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 560 x 490 x 58 mm |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 645 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 12 kg |
Booster
Booster function allows to temporarily increase the power of the selected cooking zone to speed up specific preparation phases.
Power Management Induction
Power Management allows to automatically limit the power of the cooktop and avoid overloading.
Central Control User Interface
Easy to use thanks to its central and unique control panel where the 4 zones on the top can be set.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.