10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HHK46C
58cm Ceramic Hob, Black
£229.99
- Product code: 33803095
- Different dimension of the cooking zones
- Knobs Control
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 50 x 580 x 510
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Hoover |
| Model | HHK46C |
| Also known as: | 33803095 |
| EAN: | 8059019043302 |
| Different dimension of the cooking zones | |
| Knobs Control |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 580 mm |
| Hob type | Ceramic hob |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top right |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 580 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 9 kg |
| Installation compartment width | 50 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 490 mm |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
Different dimension of the cooking zones
Zones of various dimensions to use with agility pans of different sizes.
Knobs Control
Knobs control allows a precise regulation of power level.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £76.66 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.