10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CLE64KX
58cm Solid Plate Hob, Stainless Steel
£149
Service that goes further
- Product code: 33803124
- Zones with different dimension
- Knobs Control
- Lateral knobs
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 55 x 580 x 510
| Type | Solid Plate Hob |
| Brand | Candy |
| Model | CLE64KX |
| Also known as: | 33803124 |
| EAN: | 8059019050218 |
| Zones with different dimension | |
| Knobs Control | |
| Lateral knobs |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 580 mm |
| Hob type | Sealed plate |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1500 W |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top right |
| AC input voltage | 230 V |
| Width | 580 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 9.4 kg |
| Installation compartment width | 490 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 10.3 kg |
Maximum flexibility
Zones with different dimension in order to cook with pan of different sizes with agility.
Precise power regulation
Knobs control for a precise regulation of the power.
LATERAL KNOBS
Gas hobs with a lateral control panel that plays as a safety as well as a design role. Lateral knobs are more difficult for your child to potentially reach.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.