10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HFR5719ENMG FD 70 Series 5
American Fridge Freezer, Stainless Steel, E Rated, Non-Plumbed
Retail Price
£611
Free Delivery
Spread the cost:
£50.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 34005427
- Net Capacity - Fridge 306 Litres/Freezer 140 Litres
- E Class
- My Zone Plus
- Haier Air Surround
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1900 x 700 x 675
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HFR5719ENMG FD 70 Series 5 |
| Also known as: | 34005427, HFR5719ENMG |
| EAN: | 6901018087165 |
| E Class | |
| My Zone Plus | |
| Haier Air Surround | |
| Easy Access drawers | |
| Touch Display |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Platinum, Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Door balconies material | Plastic |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door gasket type | Snap-in gasket |
| Ventilation | Yes |
| Number of adjustable shelves | 3 |
| Total net capacity | 446 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 306 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 140 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 298 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.5 A |
| Width | 700 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1900 mm |
| Weight | 95 kg |
| Package width | 773 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1972 mm |
| Package weight | 103 kg |
| No Frost system | Yes |
| Control position | External |
| Adjustable thermostat | Yes |
E Class
Choosing Haiers E Class Refrigerators means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment. -20% consumption compared to the F Class.
Adjust the compartment's temperature according to your needs
MyZone is a result of Haiers dedication to continual improvement, constant innovation and always exceeding our customers expectations. It allows you to adjust the temperature within the compartment quickly and easily depending on your storage needs at the time. With a simple touch, just choose the temperature according to your requirements.
Effortless access & enhanced visibility
Another think-outside-the-cold-box' innovation from Haier. Easy Access drawers not only give you quick & easy access to your frozen food, they also give you a vastly improved view of your freezer's contents compared to a regular hinged door. Moreover their ergonomic design prevents cold air escaping when the doors are open, reducing energy wastage by up to 60%.* *tested in real conditions and compared with similar Haier standard bottom mounted refrigerator-freezer.
Loading
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £203.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £62 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





You've added an item to your basket.