5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HTW5618EWMP
Total No Frost Fridge Freezer, 60/40, Grey, E Rated
£649.99
Free Delivery
Spread the cost:
£54.17 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 34005544
- Net Capacity - Fridge 232 Litres/Freezer 125 Litres
- Total No Frost technology
- Haier Air Surround
- Water dispenser
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1850 x 595 x 667

Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HTW5618EWMP |
| Also known as: | 34005544 |
| EAN: | 6901018088421 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Total No Frost technology | |
| Haier Air Surround | |
| Water dispenser | |
| Dedicated drawers | |
| Easy Access drawers | |
| Haier Artificial Intelligence |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Dark Inox |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 357 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 232 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 125 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 270 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 667 mm |
| Height | 1850 mm |
| Weight | 79 kg |
| Package width | 663 mm |
| Package depth | 748 mm |
| Package height | 1944 mm |
| Package weight | 86 kg |
Innovative technology for effortless maintenance
Haier's highly innovative Total No Frost technology cleverly prevents the formation of frost in your fridge-freezer. A special Fresher Shield' prevents warm air from entering your freezer during the continuous automatic defrosting process, protecting your frozen foods and preventing unnecessary energy loss. Now you'll never have to defrost your freezer again. Maintaining your fridge-freezer has never been so easy!
Keep food taste, consistency and juiciness up to 99%*
With Haier Air Surround Fresher Tech, the air flows all around the refrigerator in a more gently and soft way. Thanks to the special lateral outlets on the column, this system homogeneously distributes cold air embracing the food in the whole fridge cavity thus avoiding direct flow on food and without causing weight loss and food drying. Thats why Haier Air Surround maintains food taste, consistency and juiciness up to 99%* after 7 days like Day 1. *Test results issued by an independent external technical laboratory comparing a refrigerator with Total No Frost Circle + technology to a refrigerator with direct flow technology.
Instant hydration: the secret of the external water dispenser
The external water dispenser offers a constant flow of fresh, pure water to quench your thirst in an instant. Just fill the reservoir when needed, and you will always have cold drinks at hand, without having to open the refrigerator door. And the best thing? You don't have to give up valuable space to place your tall bottles, thanks to the well-designed side balconies. Comfort is at the highest level.
Superior food preservation with specialized cooling zones
Take control of your food preservation. With My Zone, you can customize compartment temperatures for maximum freshness with just one touch, while the Humidity Zone maintains an ideal 90% humidity level, preserving the quality of your fruits and vegetables for longer periods.
Effortless access & enhanced visibility
Another think-outside-the-cold-box' innovation from Haier. Easy Access drawers not only give you quick & easy access to your frozen food, they also give you a vastly improved view of your freezer's contents compared to a regular hinged door. Moreover their ergonomic design prevents cold air escaping when the doors are open, reducing energy wastage by up to 60%.* *tested in real conditions and compared with similar Haier standard bottom mounted refrigerator-freezer.
Connectivity with AI will anticipate your needs to maximise food freshness
In every Haier smart home, tailor-made solutions provide best life experience for end-users, creating a cool and rich experience in your smart living room and kitchen. hOn app makes the customer experience a brand new set of opportunities to unleash an infinite set of interactions between the customer and the product, and within the device and the entire product range. Thanks to hOn app, Artificial Intelligence and wifi connectivity, Haier offers innovative functions that anticipate your need for freshness.
Select the right temperature
The refrigerator has a display on the top where you can independently set the temperature of the fridge (from 2C to 8C) and the freezer (from -16C to -24C). From the display it's possible to set more other features as holiday, eco, super cool, super freeze and connect your refrigerator to WIFI thanks to the new app hOn.
E Class
Choosing Haiers E Class Refrigerators means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment. -20% consumption compared to the F Class.
5 years parts and labour, subject to registration at haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £216.66 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.