5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg KNE4564EVI
Frost Free Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 50/50, E Rated
£549.99
Save £50
Was £599.99
Free Delivery
Spread the cost:
£45.84 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KNE4564EVI
- Net Capacity - Fridge 163 Litres/Freezer 91 Litres
- VitaminCare+
- Frost Free
- Touch Control Electronic Display
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 540 x 545

Energy
Rating
| Type | Frost Free Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Blomberg |
| Model | KNE4564EVI |
| EAN: | 4013833058441 |
| VitaminCare+ | |
| Frost Free | |
| Touch Control Electronic Display | |
| Open Door Alarm | |
| Chrome Wire Wine Rack |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Chrome wire wine rack | Yes |
| Flame-retardant back | Yes |
| Door hinge note | Sliding |
| Total net capacity | 254 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Minimum operating temperature | -15 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 163 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 91 L |
| Freezing capacity | 4.2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 13 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Freezer temperature rise (max) | 13 °C/h |
| Ice cube tray | Yes |
| Minimum operating temperature (freezer) | -15 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 163 L |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 238 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 59.5 kg |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 1870 mm |
| Package weight | 64.3 kg |
| No Frost system | Yes |
| Thermostat | Yes |
VitaminCare+
VitaminCare+ simulates natural sunlight to preserve nutrients in your fruit and vegetables, so you can enjoy a healthier lifestyle with more nutritious meals than ever.
Frost Free
Our Frost Free freezers maintain a dry environment to prevent ice buildup, so youll never need to manually defrost, saving you time and hassle.
Touch Control Electronic Display
The premium touch control electronic display, located on the freezers top trim, gives you easy access to functions like Quick Cool and Fast Freeze.
Open Door Alarm
With a convenient door open alarm, you'll always know when your fridge door has been left open too long.
Chrome Wire Wine Rack
Fusing functionality and style, our elegant chrome wire wine rack gives you a dedicated space to store your wine and 2 litre bottles.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.blomberg.co.uk/support/register.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 1st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £183.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.