10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CCH1S513EBK-1
Static Fridge Freezer, 50/50, Black, E Rated
Service that goes further
- Product code: 34005661
- Net Capacity - Fridge 114 Litres/Freezer 71 Litres
- E Energy Rating
- Integrated Handle
- 3 Freezer Drawers
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1365 x 550 x 570
Energy
Rating
| Type | Static Fridge Freezer |
| Brand | Candy |
| Model | CCH1S513EBK-1 |
| Also known as: | 34005661, CCH1S513EBK1 |
| EAN: | 8059019089201 |
| E Energy Rating | |
| Integrated Handle | |
| 3 Freezer Drawers | |
| XL Salad Crisper | |
| 1365x550x570 | |
| 185l Total Capacity |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Right |
| Control type | Rotary |
| Display type | Analog |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 185 L |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 32 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 114 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Static |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 1 |
| Fridge door balconies | 2 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 71 L |
| Freezing capacity | 3.2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 13 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 199 kWh |
| Energy usage | 199 kWh/24h |
| Power plug type | Type C |
| Width | 550 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 1365 mm |
| Weight | 42 g |
| Package weight | 46 kg |
| Package volume | 443602.5 cm³ |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 605 mm |
| Package height | 1415 mm |
| Package weight | 46 g |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Total capacity | 185 L |
| Gross weight | 42 g |
| Split type | 50/50 |
| Control panel | Manual |
| Cooling system type | Static |
| Ean | 8059019078472 |
| Net weight | 42 g |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.