10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HAMS518EWK
Built-In Larder Fridge, Sliding Hinge, E Rated
Retail Price
£520
Save £79
Was £599
Free Delivery
Spread the cost:
£43.34 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 34901587
- Net Capacity - Fridge 316 Litres
- Wine rack
- E Class
- LED Light
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Haier |
| Model | HAMS518EWK |
| Also known as: | 34901587 |
| EAN: | 8059019079127 |
| Wine rack | |
| E Class |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door hinge | Left |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass/Stainless steel |
| Adjustable shelves | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Fridge net capacity | 316 L |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Multi-airflow system | Yes |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 114 kWh |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1769 mm |
| Depth without handle | 545 mm |
| Weight | 58 kg |
| Package width | 573 mm |
| Package depth | 573 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 5.5 kg |
| Gross weight | 63.5 kg |
| Country of origin | China |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
Store your finest wines
Keep your wine collection safe and protected whenever you need to thanks to this useful high tech wine rack.
F Class
Choosing Haiers F Class Refrigerators means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £173.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.