10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CMLS68EWK
Built-Under Larder Fridge, Sliding Hinge, E Rated
- Product code: 34901610
- Net Capacity - Fridge 135 Litres
- E Energy Rating
- Glass Shelves
- 2 Salad Crispers
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 830 x 596 x 556
Energy
Rating
| Type | Built-Under Larder Fridge |
| Brand | Candy |
| Model | CMLS68EWK |
| Also known as: | 34901610 |
| EAN: | 8059019080871 |
| E Energy Rating | |
| Glass Shelves | |
| 2 Salad Crispers | |
| Adjustable Shelving | |
| Fixed hinges |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door hinge | Left |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Adjustable shelves | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Fridge net capacity | 135 L |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Cooling system | Static |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 92 kWh |
| Width | 596 mm |
| Depth | 556 mm |
| Height | 830 mm |
| Depth without handle | 556 mm |
| Weight | 30.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Gross weight | 33.5 kg |
Important Product Information: This is a built under Larder Fridge; it needs to be built underneath a worktop.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £83 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew




Loading
You've added an item to your basket.