10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CGM70NX
70cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, C Rated
£179
Service that goes further
- Product code: 36901020
- Extraction Rate (m³/h) - 456
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Aluminium filter
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1040 x 695 x 500
Energy
Rating
| Type | 70cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Candy |
| Model | CGM70NX |
| Also known as: | 36901020 |
| EAN: | 8016361974371 |
| Aluminium filter |
| Maximum extraction power | 456 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 56 dB |
| Pressure (Pa) | 241 |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Bulb power | 2 W |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 50 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 695 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 1040 mm |
| Height (max) | 1040 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Package width | 740 mm |
| Package depth | 383 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 15.5 kg |
Aluminium filter
Aluminium filter guarantee better durability and performance.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.