10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CGM60NX/1
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, C Rated
£129
Save £20
Was £149
Service that goes further
- Product code: 36901655
- Extraction Rate (m³/h) - 456
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Aluminium filter
- LED Light
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1040 x 595 x 500
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Candy |
| Model | CGM60NX/1 |
| Also known as: | 36901655, CGM60NX1 |
| EAN: | 8059019027456 |
| Aluminium filter |
| Maximum extraction power | 456 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 56 dB |
| Maximum recirculating power | 456 m³/h |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Colour name | Stainless Steel |
| Housing material | Glass, Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Bulb power | 2 W |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front |
| Annual energy consumption | 50 kWh |
| Connected load | 102 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Width | 595 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 1040 mm |
| Height (max) | 940 mm |
| Height without chimney | 90 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 383 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 14.5 kg |
| Country of origin | China |
Aluminium filter
Aluminium filter guarantee better durability and performance.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.