10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CBT625/2X/1/UK
Telescopic Cooker Hood, Stainless Steel, B Rated
£111
Save £18.99
Was £129.99
- Product code: 36901854
- Extraction Rate (m³/h) - 332
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Control Operation: Rocker Switch
- Speeds: 2
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 176 x 600 x 430
Energy
Rating
| Type | Telescopic Cooker Hood |
| Brand | Candy |
| Model | CBT625/2X/1/UK |
| Also known as: | 36901854, CBT6252X1UK |
| EAN: | 8059019064222 |
| Control Operation: Rocker Switch | |
| Speeds: 2 | |
| Grease Filters: Yes | |
| Lights: LED | |
| Extraction Capacity: 332.1m3/h | |
| Noise Level: 64dBA | |
| Extraction: Yes | |
| Recirculation: Yes | |
| Carbon Filter Included: Yes |
| Maximum extraction power | 332 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 2 |
| Noise level | 56 dB |
| Maximum recirculating power | 332 m³/h |
| Noise level (low speed) | 56 dB |
| Noise level (high speed) | 64 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 56 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 750 mm |
| Type | Semi built-in (pull out) |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium/Carbon |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 27 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 176 mm |
| Weight | 7.12 kg |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 8.45 kg |
| Ducting hose included | Yes |
| Candy technologies (air extraction) | Carbon filter, Grease filter |
| Country of origin | China |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £37 with a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.