10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HATS9CBS4B
90cm Chimney Cooker Hood, Black, A+ Rated
Service that goes further
- Product code: 36901922
- Extraction Rate (m³/h) - 611
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Energy efficiency: A+
- Silent hood
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 547-1027 x 900 x 500
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Haier |
| Model | HATS9CBS4B |
| Also known as: | 36901922 |
| EAN: | 8059019090634 |
| Energy efficiency: A+ | |
| Silent hood | |
| Premium accessories | |
| Higher speed |
| Maximum extraction power | 611 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | C |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 0 dB |
| Boost position air extraction power | 806 m³/h |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Carbon |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 25 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Width | 900 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height (min) | 547 mm |
| Height (max) | 1027 mm |
| Height without chimney | 520 mm |
| Weight | 15.7 kg |
| Package width | 945 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 560 mm |
| Package weight | 18.6 kg |
Cook in perfect peace and quiet with silent hood
Our hoods have been designed to respect the peace and quiet of your home, thanks to their silence.
Premium accessories equipped to keep your air clean
All our hoods are equipped with accessories: carbon filters, no-returne valve, air deflector. Ideal to keep your kitchen fresh and free from grease.
Cleaner air in no time with 3 speeds
Our hoods display 3 different speeds and a booster, according to your needs, for a superior air cleaning for your kitchen.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Wed 20th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £130 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.