10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CUS68EWK
Static Built-Under Freezer, Sliding Hinge, E Rated
£266
Save £13
Was £279
Service that goes further
- Product code: 37900598
- Net Capacity - 95 Litres
- E energy rating
- 4* freezer rating
- 3 clear freezer drawers
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 830 x 596 x 556
Energy
Rating
| Type | Static Built-Under Freezer |
| Brand | Candy |
| Model | CUS68EWK |
| Also known as: | 37900598 |
| EAN: | 8059019080147 |
| E Class |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Undercounter |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Drawer material | Plastic |
| Freezer net capacity | 95 L |
| Freezing capacity | 4.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Cooling system | Static |
| Ice cube tray | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 158 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 80 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.8 A |
| Width | 596 mm |
| Depth | 556 mm |
| Height | 830 mm |
| Depth without handle | 556 mm |
| Weight | 30.2 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 33.2 kg |
| Country of origin | China |
Important Product Information: This is a built under Freezer; it needs to be built underneath a worktop.
E CLASS
According to the New Energy Label, this freezer is in E-class.
Compared to the F-class appliances, it reduces consumptions up to 20%, saving energy, money and respecting the environment.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.