10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CA38FL7N25WXBUK
Built-In Microwave, Black
£169.99
Save £29.01
Was £199
Service that goes further
- Product code: 38900830
- Capacity (Usable Litres) - 25
- Power Output - 850 W
- Functions: 8
- Power Levels: 5
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 385 x 595 x 388
| Type | Built-In Microwave |
| Brand | Candy |
| Model | CA38FL7N25WXBUK |
| Also known as: | 38900830 |
| EAN: | 8059019105857 |
| Functions: 8 | |
| Power Levels: 5 | |
| Capacity: 25L | |
| Display: N/A | |
| Control: Touch | |
| Defrost Programs: Yes | |
| Alexa/Google Home: N/A | |
| Safety Lock: Yes | |
| Internal Light: Yes | |
| Microwave Power: 800W | |
| Grill Power: 1200W | |
| Connected Load: 1320W |
| Product type | Grill microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 25 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 850 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 1200 W |
| Number of power levels | 5 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 315 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LCD |
| Integrated clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Interior material | Stainless steel |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Number of cooking programs | 6 |
| Connected load | 1320 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 595 mm |
| Depth | 388 mm |
| Height | 385 mm |
| Weight | 16.4 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 438 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 18.8 kg |
| Country of origin | China |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.