Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Stoves BI902MFCT Stainless Steel
Built-In Electric Double Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 444410216
- Capacity (Usable Litres) - 37/72
- Electrical Connection - Hard-wired
- Multifunction+ Oven
- Catalytic Liners
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 885 x 595 x 575
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | Stoves |
| Model | BI902MFCT Stainless Steel |
| Also known as: | 444410216 |
| EAN: | 5052263102163 |
| Multifunction+ Oven | |
| Catalytic Liners | |
| Defrost & Slow Cook Functions | |
| Telescopic Shelves |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 124 L |
| Oven net capacity | 72 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 3 |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 37 L |
| Oven 2 power | 2250 W |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Top right / left |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Cord length | 1.5 m |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.71 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 5108 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 32 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.81 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Width | 595 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 885 mm |
| Weight | 52.9 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 480 x 386 x 348 mm |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 480 x 430 x 185 mm |
| Package width | 718 mm |
| Package depth | 693 mm |
| Package height | 965 mm |
| Package weight | 59.5 kg |
| Telescopic rail included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.