1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Belling ComfortCook BI603MFC Stainless Steel
Built-In Electric Single Oven, A Rated
£169
Save £10
Was £179
- Product code: 444411399
- Capacity (Usable Litres) - 72
- Electrical Connection - Hard Wired
- Consistent Results -Equipped with Equiflow for consistent cooking
- Quieter Cooking - Triple glazed for reduced fan noise
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 565
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Belling |
| Model | ComfortCook BI603MFC Stainless Steel |
| Also known as: | 444411399, BI603MFC STA |
| EAN: | 5052263113992 |
| Consistent Results -Equipped with Equiflow for consistent cooking | |
| Quieter Cooking - Triple glazed for reduced fan noise | |
| Easy Clean - Catalytic liners for a non-stick surface and grease absorption | |
| Large Capacity - 72L capacity enough to fit a whole roast and more |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 72 L |
| Grill | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Grill type | Dual circuit grill |
| Fan grill function | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Easy to clean | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.93 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.78 kWh |
| Connected load | 2300 W |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Width | 595 mm |
| Depth | 565 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 35.2 g |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 671 mm |
| Package weight | 38.9 g |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Loading
1 years parts and labour. We advise that you register your Belling appliance and activate your warranty at belling.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £56.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.