Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Belling ComfortCook IHL603 Black
59cm Induction Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 444411633
- Flexible - Link+ allows you to link 2 zones for larger or odd shaped pans
- Safety First - Features include auto safety switch off and child lock
- Designed to last
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 62 x 590 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Belling |
| Model | ComfortCook IHL603 Black |
| Also known as: | 444411633 |
| EAN: | 5052263116337 |
| Flexible - Link+ allows you to link 2 zones for larger or odd shaped pans | |
| Safety First - Features include auto safety switch off and child lock | |
| Designed to last - Schott Ceran glass for durability with a front bezel to prevent corner chips | |
| Simple To Use - Adjust the power quickly and easily with touch control sliders |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1400 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 power | 2400 W |
| Frame type | Frameless |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Pan detection | Yes |
| Bridge function | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 62 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 645 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
Compare with similar items
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.