Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Belling GTG603RI Black
60cm 4 Burner Gas Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 444411637
- Easy to clean: High performing glass top that wipes down easily after every use
- Power at your finger tips
- Designed for everyday wear and tear
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 97 x 600 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Belling |
| Model | GTG603RI Black |
| Also known as: | 444411637 |
| EAN: | 5052263116375 |
| Easy to clean: High performing glass top that wipes down easily after every use | |
| Power at your finger tips: Wok burner for that extra boost of heat for that delicious stir fry | |
| Designed for everyday wear and tear: Ribbon iron pan supports gives you the strength and durability without hassle of maintenance | |
| Easy access: Controls are located in front for easy reach | |
| Designed for the everyday cook |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Wok |
| Cooking zone 1 power | 3600 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 1750 W |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Wok burner | Yes |
| Pan support material | Enamelled |
| Finish type | Matt |
| Frame type | Frameless |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 2 W |
| Connected load (gas) | 8100 W |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 97 mm |
| Weight | 9.7 kg |
| Package width | 664 mm |
| Package depth | 574 mm |
| Package height | 166 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.