1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Belling Cookcentre 110T
110cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
Retail Price
£599
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 444411666
- Extraction Rate (m³/h) - 580
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Form meets function - T-shaped hood with extraction power up to 580m3/h
- Easy to clean - Dishwasher safe grease filters makes it easy to clean regularly
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 790 x 1098 x 450
Energy
Rating
| Type | 110cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Belling |
| Model | Cookcentre 110T |
| Also known as: | 444411666, COOKCENTRE CHIM |
| EAN: | 5052263116665 |
| Form meets function - T-shaped hood with extraction power up to 580m3/h | |
| Easy to clean - Dishwasher safe grease filters makes it easy to clean regularly | |
| Clear view while cooking - Two LED spots give ample lighting over the cook top | |
| Easy to use - Front located electronic push buttons for ease of access | |
| A cooker hood where modernity meets performance |
| Maximum extraction power | 580 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 65 dB |
| Noise level (low speed) | 46 dB |
| Noise level (high speed) | 65 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Minimal distance from hob | 6500 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 4 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Annual energy consumption | 82.3 kWh |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Width | 1098 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 790 mm |
| Height (max) | 1060 mm |
| Weight | 16.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 1272 x 415 x 603 mm |
| Package width | 1272 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 603 mm |
| Package weight | 19.4 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 1098 x 450 x 790 mm |
| Country of origin | Italy |
| Net weight | 16.5 kg |
1 years parts and labour. We advise that you register your Belling appliance and activate your warranty at belling.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.