Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Belling Farmhouse 100PYR
100cm Chimney Cooker Hood
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 444411673
- Extraction Rate (m³/h) - 600
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Clears the room effectively - Extraction power up to 600m3/h
- Easy to clean - Dishwasher safe grease filters makes it easy to clean regularly
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 800 x 998 x 490
C
Energy
Rating
Complete the farmhouse look with this new Belling traditional hood. With 3 different speed settings, you can choose from low noise setting to high powered extraction of up to 600m3/h. You can be assured the vapours from the cooking will be cleared quickly and effectively. With 2 LED spots, you get ample lighting over your cooktop. Cleaning a cooker hood grease filter may be a notoriously unpopular task. But with Belling, simply pop the filters into the dishwasher for your convenience.
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Belling |
| Model | Farmhouse 100PYR |
| Also known as: | 444411673 |
| EAN: | 5052263116733 |
| Clears the room effectively - Extraction power up to 600m3/h | |
| Easy to clean - Dishwasher safe grease filters makes it easy to clean regularly | |
| Clear view while cooking - Two LED spots give ample lighting over the cook top | |
| Easy to use - Front located electronic push buttons for ease of access | |
| Complete your kitchen with matching hood |
| Maximum extraction power | 600 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | C |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 63 dB |
| Noise level (low speed) | 45 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Minimal distance from hob | 6500 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front |
| Annual energy consumption | 75.2 kWh |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Width | 998 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 800 mm |
| Height (max) | 1140 mm |
| Weight | 13.1 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 1170 x 375 x 580 mm |
| Package width | 1170 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package height | 580 mm |
| Package weight | 135.9 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 998 x 490 x 800 mm |
| Country of origin | Turkey |
| Net weight | 13.1 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
100cm Chimney Cooker Hood
Brand
Belling
Model
Farmhouse 100PYR
Price
£386.00
Rating
4.6
Ean
5052263116733
DESIGN
Control type
Buttons
Exhaust connection diameter
150 mm
Product colour
Black
Type
Wall-mounted
PERFORMANCE
Fluid dynamic efficiency class
C
Grease filtering efficiency class
C
Lighting efficiency class
A
Maximum extraction power
600 m³/h
Minimal distance from hob
6500 mm
Minimum distance from electric hob
650 mm
Minimum distance from gas hob
650 mm
Noise level
63 dB
Noise level (high speed)
63 dB
Noise level (low speed)
45 dB
Number of speeds
3
Type of extraction
Ducted/Recirculating
POWER
Annual energy consumption
75.2 kWh
Energy efficiency class (old)
C
LIGHTING
Bulb type
LED
Lighting position
Front
Number of bulbs
2 bulb(s)
OTHER FEATURES
Country of origin
Turkey
Dimensions (WxDxH)
998 x 490 x 800 mm
Net weight
13.1 kg
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
490 mm
Height
800 mm
Height (max)
1140 mm
Weight
13.1 kg
Width
998 mm
FILTERING
Dishwasher proof filter
Yes
Grease filter type
Aluminium
Number of filters
3 pc(s)
Removable filter
Yes
Washable filter
Yes
PACKAGING DATA
Package depth
375 mm
Package dimensions (WxDxH)
1170 x 375 x 580 mm
Package height
580 mm
Package weight
135.9 kg
Package width
1170 mm

Loading
You've added an item to your basket.