3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Belling MRA FARMHOUSE 60
Dual Fuel Cooker with Double Oven, Grey, A Rated
Retail Price
£649
Save £30
Was £679
Free Delivery
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 444411812
- Capacity (Usable Litres) - 33/70
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 598 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Dual Fuel Cooker with Double Oven |
| Brand | Belling |
| Model | MRA FARMHOUSE 60 |
| Also known as: | 444411812 |
| EAN: | 5052263118126 |
| Double the oven space for double the dishes: 70 litre main fanned oven and a smaller second oven, complete with variable electric grill and full-width grill pan | |
| 4-Burner gas hob including a 4kw powerful wok burner: space for everything from miniature milk pans to super-size woks - with the option to add a blast of heat for a sizzling stir fry | |
| A range of clever cooking functions: including the AirFry function and tray so you can have all the speed and health benefits of air frying, with the space of a traditional oven | |
| Easy-Clean Enamel: a hardwearing coating that means stubborn stains and splatters just wipe away | |
| Maxi Clock Programmer with three unique functions: set the countdown clock, automatically switch off after a specific cooking duration, or choose the cooking duration and the time you need the dish to be ready by, then let Maxi-Clock take care of the calculations |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Anthracite |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Anthracite |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| Internal coating | Enamel |
| Style | Traditional |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Gas type | Natural Gas (NG) |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Gas inlet type | 1/2 BSP female |
| Gas inlet position | Rear right |
| Top surface type | Enamel steel |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Wok |
| Cooking zone 1 power | 4000 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Number of flexible cooking zones | 0 zone(s) |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Removable pan support | Yes |
| Fascia cooling system | Yes |
| Wok burner position | Left front |
| Overflow protection | Yes |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Small |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 33 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Top |
| Oven gross capacity | 43 L |
| Oven power | 1000 W |
| Grill type | Variable rate dual circuit grill |
| Grill power | 1700 W |
| Half grill | Yes |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 187 x 429 x 425 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 0 shelves |
| Number of shelf positions | 3 |
| Removable shelves | Yes |
| Usable shelf size (W x D) | 402 x 358 mm |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Number of functions | 2 |
| Number of auto cooking programs | 0 |
| Top heating | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom |
| Oven 2 net capacity | 70 L |
| Oven 2 gross capacity | 83 L |
| Oven 2 power | 2000 W |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 408 x 399 x 425 mm |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 3 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 5 |
| Oven 2 usable shelf size (W x D) | 402 x 358 mm |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 programmable | Yes |
| Oven 2 number of functions | 5 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 slow cooking | Yes |
| Oven 2 keep warm function | Yes |
| Oven 2 defrost function | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven timer | Yes |
| Oven timer type | Digital |
| Delayed start timer | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Timer touch control | Yes |
| Child lock | Yes |
| Height adjustment | 30 mm |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Terminal block location | Rear right |
| Energy consumption (conventional) | 0.63 kWh |
| Connected load (electric) | 5695 W |
| Connected load (gas) | 9000 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 91.3 |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Manual | Yes |
| Belling technologies (cooking) | AirFry Function and tray, Easy-Clean Enamel, Maxi-Clock |
| Width | 598 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 66.7 kg |
| Package width | 642 mm |
| Package depth | 714 mm |
| Package height | 975 mm |
| Package weight | 73 kg |
| Display | LED |
| Country of origin | China |
3 years parts and labour. We advise that you register your Belling appliance and activate your warranty at belling.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.